УЗД

УЗД жіночих органів

Жіночий організм – унікальне творіння, претерпевающее протягом життя безліч трансформацій. Будь-яке, навіть незначне, порушення його діяльності може призвести до незворотних наслідків, таких як, наприклад, безпліддя, позбавляє ні з чим незрівнянну радість материнства.

Зміст статті:

Щоб уникнути такого сумного повороту подій рекомендується проходити профілактичний огляд, що включає в обов’язковому порядку УЗД жіночих органів репродуктивної і сечостатевої системи. Це дозволить на ранніх термінах розпізнати безліч патологій і прийняти відповідні заходи.

Коли жінці необхідно пройти УЗД малого тазу?

Ультразвукове дослідження – один з найбільш простих і інформативних діагностик, до того ж абсолютно безболісна і нешкідлива, тому її призначають у першу чергу при виникненні багатьох патологічних проявів.

Так, направлення на УЗД внутрішніх жіночих органів лікар виписує при наявності:

  • больових відчуттів в паховій області тягнучого, ниючого характеру;
  • помилкових частих позивів до сечовипускання, що супроводжується дискомфортом;
  • болі при спорожненні сечового міхура і печіння в уретрі (сечовипускальному каналі);
  • кров’янистих виділень із статевих органів, що відрізняються від нормальних менархе;
  • нерегулярного менструального циклу з рясними або мізерними місячними;
  • гематурії (домішки крові в сечі) та інших ознак захворювань малого тазу.

Крім патологічних ознак, УЗД внутрішніх жіночих органів роблять при плановій підготовці до вагітності, встановлення або зняття ВМС (внутрішньоматкової спіралі), післяопераційному контролі в реабілітаційному періоді. Для отримання максимально розгорнутої картини органів має велике значення, на який день менструального циклу жінка пройде обстеження. Максимально інформативним буде пройти процедуру на 7-10 день циклу, так як це найбільш сприятливий час для вивчення матки і яєчників на присутність патологій, таких як ерозії, полікістоз та інших.

Методики

Від показань, протипоказань і вікових особливостей осіб жіночої статі залежить, яким саме способом буде проводитися дослідження. Основні види УЗД сечостатевої системи, які застосовуються для жінок – це трансабдомнальное, трансвагінальне і трансректальне. Незважаючи на загальні моменти, ці методики мають і деякі відмінності, які слід врахувати пацієнткам при підготовці до процедури.

Трансабдомінальне УЗД

Найпростіший метод, що застосовується в більшості випадків. Суть його полягає у вивченні сечостатевої системи у жінок при звичайному пересуванні ультразвукового випромінювача в нижній частині живота. Для поліпшення контакту з шкірою і мінімізації тертя діагност завдає спеціальний гель на випромінювач і потім обстежує проекції внутрішніх органів малого тазу.

Виконання трансабдомінального УЗД малого тазу

Щоб результати вийшли максимально точними, всі перераховані вище методики вимагають проведення особливої підготовки, що складається з харчових обмежень і правильного наповнення сечового міхура перед процедурою. Харчові обмеження виглядають, як виключення з раціону продуктів, підвищують газоутворення в кишечнику, так як пухирці газу можуть бути помилково прийняті за кісти або пухлини.

До заборонених продуктів відносяться жирні види сирів, м’яса, риби та бульйони з них, сирі фрукти і овочі, гостра, солона, смажена їжа, копченості, прянощі, молочна і хлібобулочна продукція, солодощі.

Слід виключити алкоголь, газовані напої і воду, а за кілька годин до процедури не можна курити, жувати жуйку і смоктати льодяники. Своє меню за 3-4 дні до проведення дослідження необхідно скласти з нежирних сортів м’яса, птиці, риби для перших страв на їх основі, відварених овочів, каш – гречаної, рисової, вівсяної. Також можна в день з’їдати 1 варене яйце і випивати 1 склянку кефіру або молока.

Дозволяється пити протягом підготовки до УЗД неміцний чай або каву. До трансабдоминальному УЗД необхідно подбати про те, щоб сечовий міхур був повним – завдяки цьому піднімуться петлі кишечника і внутрішні органи будуть доступні до вивчення. Для достатнього наповнення міхура можна просто утриматися не менше 3 годин від сечовипускання або за 1-1,5 години перед УЗД випити не менше 1 літра негазованої води.

Трансвагінальне УЗД

Або як його ще іноді називають інтравагінальне УЗД, незважаючи на трохи більш складний доступ застосовується досить часто, як і попередня методика. При її проведенні використовується спеціальний гінекологічний датчик, що має діаметр близько 3 см, що не приносить ніяких больових відчуттів при огляді.

Гінекологічний датчик завдяки своєму розміру дозволяє провести процедуру безболісно

Піхвове обстеження, як і два інших процедури триває не більше 10-20 хвилин, і лише в спірних випадках може трохи затягнутися. Підготовка до гінекологічного УЗД через піхву більш проста, ніж при попередній – необхідно спорожнити сечовий міхур перед дослідженням, щоб повний сечовий міхур не заважав пересуванню трандюсера (датчика). На нього лікар одягає презерватив в гігієнічних цілях, пацієнтка укладається спиною на кушетку, розводить коліна за принципом положення на гінекологічному кріслі. Внутрівагінальное УЗД віддалене нагадує акушерський огляд.

Важливо! Якщо у пацієнтки є алергія на латекс, то при призначенні внутривлагалищной ультразвукової діагностики потрібно обов’язково сказати про це лікареві.

Трансректальне УЗД

У гінекології також застосовується трансректальна методика, але набагато рідше – в основному у незайманих або за якимись певними показаннями. Щоб підготуватися до УЗД таким способом, необхідно обов’язково очистити пряму кишку від калових мас, так як процедура робиться шляхом введення в неї спеціального датчика.

Ректальний ультразвуковий випромінювач по діаметру ще менше піхвового, тому больових і просто неприємних відчуттів не буває. При проведенні гінекологічної діагностики даної методики також використовується презерватив, і його змащення дозволяє лікарю увійти в анальний отвір легко і безболісно. Сечовий міхур наповнювати не потрібно.

Особливості проведення при вагітності

Тепер жодна вагітність не проходить без ультразвукової діагностики стану репродуктивних органів матері і розвитку плоду. Так, крім визначення наявності зачаття, УЗД призначається планово не менше трьох разів за період виношування – на 11-13 тижня, 22-23 і 31-32. Це дозволяє тримати під контролем внутрішньоутробний розвиток і зростання ембріона, а також можливе формування патологій в організмі матері.

  • На 11-13 тижня визначаються грубі порушення розвитку плоду, товщина комірцевої зони – важливий показник наявності або відсутності синдрому Дауна, оцінюються анатомічні особливості.
  • На 22-23 тижні з’являється можливість вивчити будову основних органів і систем плода – серцево-судинної, нервової, травного тракту та сечовивідних шляхів. У цей час можна визначити стать майбутнього малюка.
  • На 31-32 тижні УЗД показує пізні аномалії розвитку серця, шлунково-кишкового тракту, сечовидільної та дихальної систем, а також інших важливих органів. Крім цього, вивчається темп зростання і відповідність його нормальним показникам.
Висока точність УЗД апаратів дає можливість визначити вагітність на ранніх термінах
Важливо! Вчасно пройдені скрининги при вагітності у першому і другому триместрах плюс правильно виконана підготовка до них, забезпечують отримання найбільш інформативною картини. Це дозволить при знайдених грубих патологіях перервати вагітність, позбавляючи від страждань і матір і дитину.

Розшифровка матеріалів дослідження

Після закінчення процедури діагност виконує інтерпретацію отриманих даних. У протоколі дослідження вказується норма і, при наявності, відхилення від неї. В ідеалі такий висновок повинен зробити акушер-гінеколог або уролог, тобто лікар, який спеціалізується на захворюваннях жіночих органів малого тазу. В ході розшифровки оцінюються положення, розміри та структуру матки, фаллопієвих труб, яєчників, сечового міхура.

Вказується наявність або відсутність в міхурі і нирках конкрементів, і утворень в товстому кишечнику. Встановлюється наявність фолікулів в яєчниках і патологічних формувань в них. Різні відхилення від нормальних показників свідчать про розвиток захворювань. Наприклад, потовщення стінок матки або фаллопієвих труб може бути розвитком онкологічних процесів. Діагностовані на УЗД округлої форми утворення можуть бути кістами або фибромами.

Якщо одночасно спостерігається зменшення матки і збільшення розмірів яєчника, швидше за все, мова йде про полікістозі. На міому (доброякісну пухлину матки) або ендометріоз вказує зміна ехогенності. Але правильний діагноз може виставити тільки досвідчений фахівець, здатний врахувати всі тонкощі на знімках або записах. У підсумку розшифровка матеріалів дослідження містить найдрібніші подробиці по кожному органу, на їх підставі формується висновок, який видається пацієнтці. Після цього вона може відправлятися до свого лікаря для отримання подальших рекомендацій.

Copyright © 2016-2019

To Top