Аналіз крові

Тромбоцитоз

Тромбоцити – це специфічні клітини крові, які відповідають за одну з найважливіших її функцій – згортання. У нормі в аналізі крові у дорослих їх кількість в межах 250-400тыс на куб/мм. Збільшення їх понад 500тис називається тромбоцитозом.

Зміст статті:

 

Види тромбоцитозу

 1. Клональный – найнебезпечніший вид, різновид первинного.
 2. Есенціальний тромбоцитоз (первинний) – спостерігається частіше у людей похилого віку після 60 років.
 3. Реактивний тромбоцитоз (вторинний) – частіше схильні діти та люди молодого активного віку. Розвивається при інших хворобах крові або яких – небудь хронічних захворюваннях.

Причини розвитку

Клональный тромбоцитоз спостерігається в осіб віком 50 – 60 років. Причина – пухлинна мутація стовбурових гемопоетичних клітин. В цьому випадку спостерігається посилення продукування тромбоцитів з дефектами і процес цей не контрольований. У свою чергу неповноцінні клітини не справляються зі своєю головною функцією – тромбоутворення.

Первинний тромбоцитоз розвивається при онкологічних або доброякісних пухлинних процесах в системі кровотворення, коли в кістковому мозку відбувається посилена проліферація відразу декількох острівців кровотворення.

Вторинний тромбоцитоз найчастіше спостерігається при:

 1. Різних інфекційних процесах, таких як, бактеріальні, вірусні, грибкові, паразитарні, менингококковые, туберкульоз та інші.
 2. Залізодефіцитних анеміях.
 3. Різних колагенозах, наприклад, ревматизмі або ревматоїдному артриті
 4. Онкологічних захворюваннях на тлі хіміотерапії. У цьому випадку спостерігається ідіопатична реакція. Це виражається в розвитку рубцевих ущільнень в кістковому мозку і порушення нормального процесу кровотворення.
 5. Видалення селезінки, в якій накопичуються тромбоцити, які відслужили свій термін. При відсутності цього органу тромбоцити починають циркулювати в загальному руслі крові.
 6. Травмах, хірургічних операціях.
 7. Прийом деяких медикаментів.
 8. Вагітності, із-за змін деяких фізіологічних процесів в організмі жінки, наприклад: зниження швидкості метаболізму, збільшення ОЦК – об’єм циркулюючої крові, залізодефіцитних анемій.
 9. Надмірних фізичних навантаженнях, наприклад, у спортсменів під час змагань.
 10. Збільшення кількості тромбоцитів після тромбоцитопенії.
 11. Алкогольна залежність.

Симптоми тромбоцитозу

Розглянемо первинний і реактивний тромбоцитоз окремо. Отже.

Симптоматика первинного тромбоцитозу відрізняється неспецифичностью клінічних проявів і випадковим виявленням. Для цього стану характерно:

 1. Виражене збільшення тромбоцитів.
 2. Зміна нормальної морфологічної структури і функцій, що може служити причиною тромбоутворення і спонтанних кровотеч у осіб старшого та похилого віку. Найчастіше вони виникають у шлунково-кишковому тракті і періодично повторюються.
 3. При рецидивуючих крововтратах можуть розвиватися залізодефіцитні анемії.
 4. Можливо появу підшкірних гематом, екхімози.
 5. Синюшність шкірних покривів та видимих слизових оболонок.
 6. Шкірний свербіж і поколювання в пальцях рук і ніг.
 7. Тромбози при ураженні дрібних судин, які призводять до утворення виразок або розвитку такого ускладнення, як гангрена.
 8. Збільшення розмірів печінки – гепатомегалія і селезінки – спленомегалія.
 9. Інфаркти життєво важливих органів – серця, легень, селезінки, інсульти.
 10. Часто можуть бути симптоми вегетосудинної дистонії: мігренеподібні головні болі, підвищений артеріальний тиск, прискорене серцебиття, задишка, тромбози судин різного калібру.
 11. Лабораторна діагностика дає картину високого ступеня тромбоцитозу до 3000 разом з вираженими морфологічними і функціональними порушеннями в них. Це проявляється в дивовижному поєднанні кровоточивості і схильністю до тромбозів.

Таке невыраженное клінічне прояв есенціального тромбоцитозу часто приймає хронічний характер. У теж час есенціальною тромбоцитемией необхідно займатися відразу з моменту її виявлення, так як при правильно поставленому діагнозі, адекватному і точно підібраному лікуванні вона піддається терапевтичній дії.

Симптоматика вторинного або реактивного тромбоцитозу.

Це захворювання характеризується підвищенням рівня тромбоцитів, але вже з-за надмірної активності гормону тромбопоэтина. В його функції входить контроль над розподілом, дозріванням і надходженням зрілих тромбоцитів у русло крові. При цьому виробляється велика кількість тромбоцитів з нормальною будовою і функцією.

До вище перерахованої симптоматиці приєднуються:

 • Гострі й пекучі болі в кінцівках.
 • Порушення протягом вагітності, мимовільне її переривання.
 • Геморагічний синдром, який тісно пов’язаний з ДВЗ – дисемінованим внутрішньосудинним гемолізом. При цьому в процесі постійного тромбоутворення відбувається підвищене витрачання факторів згортання

Тромбоцитоз у дитини

Це захворювання може також розвиватися і у дітей. При цьому кількість тромбоцитів в залежності від віку дитини коливається в межах 100-400тыс у новонародженого до 200-300тис у дитини старше року.

Причинами:

Первинного тромбоцитозу у дітей є спадковий фактор або набутий – лейкози або лейкемії.

Вторинного тромбоцитозу– стану, не пов’язані з проблемами кровотворної системи. До них відносяться:

 1. пневмонії,
 2. остеомієліти,
 3. залізодефіцитні анемії,
 4. бактеріальні або вірусні інфекції,
 5. захворювання або переломи трубчастих кісток,
 6. видалення селезінки.

Лікування тромбоцитозу

Ми досить докладно освятили причини тромбоцитозу, тепер про лікування. Це захворювання багатоваріантно. Немає чіткої клінічної картини. Симптоматика підходить під артеріальну гіпертензію, атеросклероз, анемії, нарешті, онкологічні стану. Тому успішне лікування тромбоцитозу залежить від своєчасної точної діагностики, адекватності призначень лікаря та неухильного дотримання плану лікувальних заходів з боку пацієнта.

Особливо хочеться відзначити, що первинний тромбоцитоз – це миелопролиферативное пухлинне захворювання із сприятливим прогнозом при правильному веденні пацієнтів. І вони можуть жити так само довго, як і інші люди.

Реактивний тромбоцитоз передбачає, перш за все, лікування основного захворювання.

Саме лікування проводиться по 4 основним напрямам:

 • Профілактика тромбоцитозу.
 • Циторедуктивна терапія.
 • Таргетна терапія.
 • Профілактика і лікування ускладнень тромбоцитозу.

Профілактика полягає в:

 • Ведення здорового способу життя – це відмова від куріння, вживання наркотичних препаратів, зловживання алкоголем. Боротьба з малорухливим способом життя: заняття спортом, їзда на велосипеді, фітнес.
 • Відрегулювати харчування. Частий і дробовий прийом їжі. Дієта при тромбоцитозе повинна бути багатою за змістом:
 • Йоду, який у великій кількості міститься в ламінарії – морської водорості, риби.
 • Кальцій – це кисломолочні продукти.
 • Залізом – червоне м’ясо.
 • Вітаміни групи В – зелені овочі: редиска, болгарський перець, кабачки, капуста броколі і т. д.
 • Вітамін С – це соки fresh лимонні, апельсинові, ожинові, розведені водою у співвідношенні 1:1
 • Вживання достатньої кількості води в день до 2-х літрів з метою попередження згущення крові, особливо в жарку пору року.
 • Прийом гіполіпідемічних препаратів для підтримки нормального рівня жирів (ліпідів) в організмі. Зокрема для зменшення кількості і розмірів атеросклеротичних бляшок.
 • Прийом гіпотензивних препаратів з метою підтримки нормального рівня А/Д – артеріального тиску.
 • Компенсація ЦД – цукрового діабету. Постійне спостереження у ендокринолога і прийом протидіабетичних препаратів.
 • Гірудотерапія – прийом курсами лікування п’явками. Курс складається з 5-7 процедур з інтервалом 2-3 дна. П’явки при прикусывании шкіри людини в ранку впорскують гірудин, який володіє унікальною властивістю – розріджувати кров, знижуючи рівень тромбоцитів у ній.

Циторедуктивна терапія полягає в зниженні надлишкового утворення тромбоцитів за допомогою цитостатиків.

Таргетна терапія спрямована на найтонші молекулярні механізми росту новоутворень, оскільки саме вони лежать в основі розвитку клонального і есенціального тромбоцитозу.

Профілактика і лікування ускладнень. Це захворювання може давати і грізні ускладнення. У їх числі інфаркти різних органів і гангрена кінцівок. У зв’язку з цим приділяється особлива увага лікарської терапії всіх супутніх захворювань.

Тромбоцитоз можна і потрібно лікувати. Він прекрасно піддається корекції при ранньому виявленні. Звертайтеся негайно до лікаря при перших же проявах яких-небудь з перерахованих вище симптомів. І будьте завжди здорові!

Copyright © 2016-2019

To Top