УЗД

Що показує УЗД судин голови та шиї

УЗД судин шиї і голови є самим недорогим і простим методом дослідження. Він безболісний та інформативний: всього за 30 хвилин можна встановити причину низки скарг, що послужили приводом до звернення до лікаря. Якщо проходити подібну діагностику час від часу, то можна виявити з’являються відхилення від норми, відображені в результатах УЗД судин голови та шиї. Це дозволить на 80% застрахувати себе від інсульту ішемічного типу.

Що показує УЗД судин голови та шиї?

Ця процедура є найбільш точним і простим методом діагностики, що дозволяє визначити порушення кровотоку в області шиї, голови. З його допомогою вдається дізнатися, в якому стані знаходяться артерії і вени в м’яких тканинах, а також наскільки здоровим є артеріальний кільце. При цьому паралельно проглядаються і прилеглі лімфатичні вузли цих областей.

 

Що ж показує УЗД судин голови та шиї:

 • ступінь прохідності кожного обстежуваного посудини;
 • відповідність положення посудини нормальної траєкторії;
 • швидкість кровотоку;
 • відсутність або наявність утворень в просвіті (наприклад, холестеринових бляшок);
 • стан м’яких тканин, розташованих біля вен і артерій.

Але, незважаючи на широкий спектр можливостей, УЗД шиї у ряді випадків може не давати об’єктивних і повних даних. Прикладом може вважатися неможливість досліджувати вени і артерії по всій довжині. Відповідно не вдається дізнатися причину непрохідності судини. Не допоможе УЗД і при скануванні внутрішньочерепних судин.

Важливо! Щоб УЗД голови і шиї показало максимально точні дані, потрібно відмовитися за кілька днів до процедури від напоїв, які збуджують нервову систему і впливають на систему кровотоку: алкоголю, енергетиків, чаю та кави.

Коли призначається?

Дана процедура має ряд свідчень для проведення. Це можуть бути екстрені причини або плановий огляд. До екстреного обстеження наводить такий фактор, як порушення кровообігу в області головного мозку. Тільки з допомогою такого дослідження можна знайти причину розвитку кисневого голодування органу.

Планові огляди призначають людям з групи ризику:

 • хворим з остеохондрозом шийного відділу (біль в області шиї і хрускіт при повороті), а також особам з підозрою на дану патологію;
 • курцям з великим стажем;
 • хворим на цукровий діабет (особливо це стосується інсулінозалежних пацієнтів);
 • хворим, у яких в анамнезі вже є інсульти та інфаркти;
 • гіпертонікам;
 • при великій різниці показників артеріального тиску на різних руках;
 • пацієнтам, які перенесли травми шиї;
 • при підвищених показниках тригліцеридів і холестерину в аналізі крові;
 • людям з яскраво вираженою пульсацією в м’яких тканинах шийного відділу.

Для таких пацієнтів регулярне відвідування кабінету УЗД є обов’язковим. Але ряд хворих зазначає ознаки і симптоми, які є передвісниками проблем з кровотоком в даних областях:

 • мігрені і періодичні головні болі;
 • відчуття тяжкості в голові після пробудження;
 • погіршення пам’яті та уваги;
 • запаморочення, що не мають зв’язку з перевтомою або голодом;
 • оніміння кінцівок;
 • шуми у вухах;
 • різке зниження зору – спалахи, «мушки», затуманення;
 • порушення сну, при яких снодійні не допомагають або допомагають в недостатній мірі.

Цим особам також необхідно проведення УЗД судин голови та шиї з метою виявлення розвиваються судинних патологій.

Коли проводять УЗД судин шиї?

УЗД судин шиї має власні показання для проведення. Найчастіше вони нерідко пов’язані з патологією лімфатичної системи.

 

Ось основні показання, при яких може бути проведено це дослідження:

 1. Мігрені.
 2. Підозру на патологію лімфовузлів.
 3. Перенесені раніше запальні хвороби лімфовузлів.
 4. Підозра на появу лімфом.
 5. Туберкульоз, лепра, сифіліс в анамнезі пацієнта.
 6. Підозра на хворобу Сезарі.
 7. Освіта лімфосарком.

Варто зазначити, що більша частина патологій на початкових етапах нерідко протікає в прихованій формі без прояву симптоматики. УЗД шиї і голови в таких випадках може показати вогнища з порушеннями, але визначити їх характер неможливо. Ось чому при інфекційних і запальних процесах в додаток до цього дослідженню йде і біопсія тканин лімфовузлів.

Важливо! УЗД шиї дитині проводять в обов’язковому порядку при патологічному перебігу вагітності матері. Немовля може бути призначена процедура також при перенесенні важких пологів, якщо є підозри на наявність патологічних станів.

Як роблять?

Процедура не вимагає спеціальної підготовки. Достатнім залишається відмова від спиртного і кави за три доби до проведення УЗД судин голови та шиї. В процесі проведення діагностичних маніпуляцій датчик уловлює ультразвукові хвилі. В результаті зображення потрапляє на екран. Більш сучасні апарати УЗД дозволяють вже не тільки бачити, але й чути звуки кровотоку, що дає ще більше даних для розгляду в процесі розшифровки.

Якщо розглядати, як роблять УЗД судин шиї і голови, то процедура проходить в такому порядку:

 1. Пацієнт приходить в кабінет УЗД і поміщається на кушетку або стілець.
 2. Обов’язково звільняється область шиї та голови від прикрас.
 3. Лікар наносить на спеціальний датчик гель, який покращує провідність ультразвукових хвиль.
 4. Після цього починається безпосередньо сам процес, при якому лікар сканером водить по шиї, а також по голові досліджуваного (область потилиці, скронь, іноді – закритих очей).
 5. Пацієнт встає з кушетки, витирає гель з шкіри і відправляється до лікаря.

УЗД шиї і голови в цілому займає близько півгодини. Після того, як отримують результати, пацієнт звертається до вузьконаправленому фахівця, який і проводить розшифровку показань.

У випадку з новонародженими дітьми процедура проводиться ще простіше: завдяки незаросшим родничкам і мінімальній кількості волосся УЗД дитині роблять на голові і шиї безперешкодно за тією ж схемою. При цьому відсутність больових відчуттів робить процедуру досить простою і швидкою.

Важливо! Призначається немовляті така процедура, якщо вона перенесла важкі пологи, а також, якщо у матері була патологічна вагітність (наприклад, з прееклампсією в анамнезі). Таке дослідження дозволить вчасно виявити порушення в роботі системи кровопостачання немовляти.

Що оцінюється і які норми показників на УЗД судин голови та шиї?

В процесі проведення процедури оглядаються такі судини:

 • хребетні вени і артерія;
 • базилярна артерія;
 • внутрішня і передня яремні вени;
 • загальна і внутрішня сонні артерії;
 • лицева вена;
 • підключична артерія.

У дослідження можуть бути включені і інші судини. При цьому розшифровка показників УЗД шийного відділу та голови дає змогу визначити відхилення від норми. А ось нормами вважаються такі усереднені показники:

 1. Товщина артеріальної стінки – 0,9-1,1 мм
 2. Вільний просвіт судин.
 3. При відсутності розгалужень турбулентний потік повинен бути відсутнім.
 4. Діаметр артерій хребетного відділу – 2-4 мм.
 5. Швидкість венозного кровотоку – від 30 см/с для другого сегмента (це спинно-мозковий канал).
 6. Ознаки здавлення або закупорки судин повинні бути відсутніми.
 7. Після розшифровки даних приймається рішення про проведення інших типів дослідження або про призначення конкретного лікування.
Важливо! Дані норми можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей, віку пацієнта, тому УЗД шиї немовляті розшифровують, зіставляючи з іншими індексами.

Чи варто робити УЗД судин голови та шиї?

Багато хто задається питанням, чи варто робити УЗД судин голови та шиї. При такому дослідженні вдається визначити наближається інсульт та інфаркт. Доведено, що 80% хворих, які пройшли через цей тип обстеження, змогли запобігти при проведенні правильного лікування наступ «судинної катастрофи» та зберегти своє здоров’я.

Крім того, УЗД шийного відділу хребта і голови дозволяє виявити відхилення у роботі кровопостачання. Відповідно, це не буде позначатися на життєдіяльності і працездатності, якщо вчасно вжити необхідних заходів. В результаті проведеного лікування поліпшується пам’ять, уважність, нормалізується робота слуху і зору.

 

У випадку з дітьми дане дослідження критично важливо, так як організм тільки розвивається, а будь-які відхилення в постачанні кров’ю головного мозку позначаються в подальшому на стан здоров’я. Слід розуміти, що кисневе голодування – перший крок до появи ряду небезпечних патологій і відставання в розвитку, як фізичному, так і розумовому. Тому при необхідності обов’язково проводиться таке дослідження і подальше лікування.

Важливо! УЗД судин шийного відділу хребта часто потрібно при остеохондрозі, так як при такій патології можуть защемляться не лише нерви, але і судини, що і призводить до зниження постачання мозку кров’ю.

Різниця між УЗД і УДСГ

Слід розуміти, що є певна різниця між такими поняттями, як УЗД і УЗДГ (УДСГ).

УЗД шиї і голови показує товщину стінок судин, відсутність у них патологій, стан м’яких тканин навколо. А ось УДСГ, або допплер-УЗД (також має назву УЗДГ, або ультразвукова доплерографія судин), – це вже більш глибокий тип обстеження, при якому визначають швидкість кровотоку, новоутворення і так далі. Пацієнти зазвичай не розрізняють ці процедури, так як їх проводять одночасно на одному обстеженні.

Copyright © 2016-2019

To Top