МРТ

Що краще МРТ чи МСКТ

Існує ряд діагностичних процедур, які застосовують для уточнення діагнозу, виявлення вогнища хвороби, додаткових факторів. У число таких діагностичних методів входять МРТ та МСКТ. Незважаючи на схожий принцип дії, результати досліджень за цими методиками можуть бути різними, як і сфери їх застосування.

МСКТ або МРТ: що краще

Багато хто задається питанням, що краще: МРТ або МСКТ. Ці процедури відрізняються за принципом дії, одержуваному результату. Застосовуються вони для різних видів діагностики: МРТ найбільш інформативна при вивченні м’яких тканин, а МСКТ краще візуалізує щільні тканини (кістки, суглоби).

МРТ можна проводити дітям будь-якого віку (за необхідності – під загальним наркозом); МСКТ дітям протипоказана.

МРТ

МРТ – це процедура, що проводиться за допомогою магнітно-резонансного томографа. Роблять її для отримання знімків високої якості. Проводиться скрізь, де необхідно переглянути стан тканин, показуючи обстежувану область в розрізі. Робиться серія знімків покроково з проміжком в 5 мм і менше.

Дана маніпуляція найбільш часто застосовується для уточнення діагнозу, раніше поставленого за допомогою інших діагностичних досліджень. Процедура є безпечною, може виконуватися як на відкритому, так і закритому томографі. Якість знімків від цього не змінюється. За допомогою МРТ отримують дані про:

 • функціональний стан внутрішнього органу;
 • наявності або відсутності її патології;
 • наявності вогнища інфекції або запалення;
 • причини, що викликали запальні процеси.

МРТ дозволяє виявити наявність новоутворень на ранніх стадіях розвитку, коли ще симптоматика не проявилася, а хвороба починає прогресувати. Але для профілактичного дослідження її не застосовують через високу вартість процедури – до 6-7 тисяч рублів за сеанс.

Даний діагностичний метод має свої протипоказання:

 1. Психічні розлади, фобії.
 2. Наявність металевих предметів в тілі пацієнта (брекет-системи, металеві зубні протези, кровоспинні кліпси та ін).
 3. Наявність електронних приладів.
 4. Перший триместр вагітності.
 5. Важкий стан пацієнта.
 6. Татуювання з барвниками, які містять металеві з’єднання.

При проведенні МРТ з контрастом є такі протипоказання, як гіперчутливість до препарату, гемолітична анемія, хронічна ниркова недостатність, вагітність.

МСКТ

МСКТ, або мультиспіральна комп’ютерна томографія, – це діагностичний метод, що дозволяє отримати знімки високої чіткості. Це променеве дослідження, яке перевершує рентгенографію по інформативності. Воно дозволяє швидко отримати інформацію про стан органів людини. З його допомогою своєчасно визначається не тільки наявність патології, але і тактика лікування.

 

Перевагами даної процедури є покращена якість зображення, збільшена швидкість сканування, покращене контрастне дозвіл, співвідношення шуму/сигналу, велика область анатомічного покриття, зменшена променеве навантаження на пацієнта. По суті, це рентген в тривимірному зображенні. Опромінення при даній процедурі декілька вище, ніж при рентгенографії, але нижче, ніж при КТ.

Іноді для дослідження необхідно застосування контрастної речовини, як у випадку з МРТ. Метод дозволяє отримати інформацію, недоступну при класичній діагностиці звичайними способами.

Важливо! Для проведення МСКТ необхідно наявність попередньо проведеної рентгенографії або УЗД. Тільки в такому разі можна визначити точно область інтересу, зробити дослідження цілеспрямованим. Результатом буде зниження променевого навантаження.

Після процедури МСКТ, як і після МРТ, пацієнт отримує письмовий висновок лікаря-діагноста. Якщо необхідно, результати записуються на диск, або роздруковуються знімки. Але представлена послуга, як правило, вже оплачується додатково.

Сучасні апарати МСКТ допомагають отримати знімки високої якості з мінімально можливою променевим навантаженням для людини. Швидкість збору даних більш висока. Інформація відображається в реальному часі. На знімках детально відображені кісткові та інші щільні тканини у вирішенні 0,32 мм

 

В цілому процедура відзначена, як досить комфортна, безпечна для пацієнта, а тому підійде як дитині, так і дорослому. Тим не менш дія проводиться з деякими обмеженнями. Незважаючи на знижену дозу опромінення, робити обстеження можна не частіше двох разів за рік. В інших випадках розглядаються показання і ступінь необхідності маніпуляції.

У МСКТ, на відміну від МРТ, абсолютних протипоказань немає. Але у випадках з вагітними, що годують жінками, дітьми лікар порівнює потенційну шкоду і користь від методу дослідження.

Відносними протипоказаннями є:

 • барієва суспензія в ШКТ при дослідженні органів черевної порожнини;
 • клаустрофобія;
 • психічні розлади;
 • маса пацієнта більше 150 кг;
 • стан, при якому пацієнт не може затримати дихання на час проведення сканування;
 • гіпсова пов’язка або металеві елементи.

В цілому ж процедура вільно проводиться практично на всіх пацієнтів, крім дітей, які затримати дихання при дослідженні не можуть. Варто застерегти, що МСКТ має високу вартість, а тому перед тим, як проходити її, слід уточнити у лікаря, якою буде ціна за обстеження, додаткові послуги.

Відміну від МРТ МСКТ головного мозку

МРТ та МСКТ цій галузі проводяться в цілому за одним областях, з однаковими цілями. Якщо розглянути процедури більш детально, то можна побачити особливості впливу, а саме – різні показання до призначення.

МСКТ головного мозку

Показаннями до проведення цієї процедури в області головного мозку є:

 1. Запальні, пухлинні патології даної області (нерідко поєднують дослідження з МРТ).
 2. Мальформація (вроджена патологія) судин головного мозку, інтракраніальних судин.
 3. Порушення кровообігу мозку в гострій фазі.
 4. Пошкодження, хвороби кісток черепа.
 5. Черепно-мозкові травми (у підлітків – одна з найбільш частих травм).
 6. Наслідки запальних, травматичних станів (атрофія кори, кісти і так далі).

Мультиспиральную КТ мозку проводять зазвичай без застосування контрастних медикаментів. Але іноді використання контрасту все-таки може знадобитися, наприклад, при великих новоутвореннях.

 

Процедура проводиться, коли є гострі порушення кровообігу в даній області; для уточнення стану кісток черепа, а також на ранніх термінах черепно-мозкової травми.

Важливо! Найчастіше МСКТ призначається як дослідження-заміна МРТ, якщо до останньої є абсолютні протипоказання.

Дослідження судин мозку проводять з монофазний контрастним посиленням, яке вводиться електронним шприцом. Цей тип діагностики неинвазивен, на відміну від селективної ангіографії.

Процедура займає від 5 до 10 хвилин. Призначається при:

 • атеросклерозі судин мозку;
 • динамічному контролі по завершенні операції на судинах;
 • судинної мальформації;
 • підозрі на пошкодження судини;
 • патологічної звивистості судин, виявленої іншим шляхом.

МСКТ головного мозку в області скроневої кістки виконують для визначення причин зниження слуху, а також при запамороченнях, патології органу рівноваги. Це безальтернативний тип променевого дослідження.

Знімки кісток орбіти допомагають при дослідженні пухлин і псевдоопухолей представленої області. Нерідко застосовуються замість УЗД при травмах орбіти або очі. Для цієї зони спіральна КТ залишається найбільш прийнятною, як найбільш інформативні.

Носа, навколоносових пазух за допомогою МСКТ досліджуються для оцінки стану носової перегородки, а також для виявлення запальних, пухлинних уражень придаткових пазух носа.

МРТ головного мозку

Ця процедура показує високу точність, інформативність при дослідженні головного мозку. Призначається МРТ при:

 • травми та забиті місця, які супроводжуються внутрішніми кровотечами;
 • інфекційних захворюваннях нервової системи;
 • пухлинах головного мозку, в тому числі аденомі гіпофіза;
 • патології судин головного мозку;
 • ураження органів зору та слуху;
 • пароксизмальних станах;
 • порушення мови;
 • аномальному розвитку судин;
 • епілепсії;
 • постійних головних болях невідомого генезу;
 • розсіяному склерозі;
 • нейродегенеративних хворобах.

МРТ дозволяє отримати інформативні дані. Іноді потрібне використання контрасту, що є протипоказанням для осіб з алергічними захворюваннями.

МРТ та МСКТ можна робити в один день?

Незважаючи на схожість одержуваних даних, нерідко потрібне поєднання цих процедур. Особливо часто такі маніпуляції потрібні при діагностуванні судинних патологій, так як отримана інформація у кожного дослідження буде відрізнятися і давати нові зачіпки для постановки діагнозу. Результатом обстеження буде більш точна оцінка стану хворого і правильно призначене лікування.

 

Процедури не призначають одночасно, але, якщо того вимагає ситуація, лікар приймає рішення про термінове проходженні діагностики за обома методиками. Винятки допускаються перед терміновою операцією, щоб оцінити стан, точне розташування вогнища патології.

Copyright © 2016-2019

To Top