МРТ

МРТ колінного суглоба

Магнітно-резонансна томографія – сучасний і точний діагностичний метод. З її допомогою можна візуалізувати глибокі анатомічні структури і виявити патологічні зміни на ранніх стадіях.

Що таке МРТ колінного суглоба

 

Під дією потужного магнітного поля і радіочастотних сигналів тканини суглоба відображають хвилі, які мають різну довжину.

Завдяки різній довжині хвиль вдається візуалізувати анатомічні структури коліна.

Що покаже

 

Даний спосіб діагностики призначається після перенесеної травми, при наявності дисфункції суглоба. Сканування дозволяє провести оцінку стану:

 • зв’язкового апарату;
 • менісків;
 • м’язової тканини та хрящів;
 • сухожиль;
 • капсули суглоба.

Магнітно-резонансна томографія призначена для діагностики патології м’яких тканин. Кісткові структури також чітко видно на отриманих зображеннях, однак при наявності ознак їх дефекту перевага віддається комп’ютерної томографії.

 

Свідчення

 

Лікар призначає магнітно-резонансну томографію коліна за:

 • підозрі на пошкодження меніска;
 • травмі;
 • запальному процесі і набряковому синдромі в області коліна;
 • підозрі на новоутворення;
 • звичному вивиху гомілки.

Протипоказання

 

Діагностичний метод протипоказаний людям з:

 1. Вбудованими в тіло медичними апаратами (кардіостимулятор, брекет-система, інші металеві пристосування).
 2. Елементами металу в коліні (наявність осколків снарядів).
 3. Відсутністю можливості зберігати нерухоме положення при дослідженні (сильні болі, психічні розлади тощо).
 4. Алкогольною та наркотичною інтоксикацією (так як утруднений контакт з медичним персоналом під час процедури).
 5. Потребою в постійному моніторингу функції дихання і серцевої діяльності.

Існують відносні протипоказання: інсулінові помпи, перший триместр вагітності, страх замкнутого простору.

Де роблять

 

Дослідження проводять в державних та приватних медичних закладах. МРТ є дорогою діагностичною процедурою. У деяких випадках можливе її пройти безкоштовно.

 

Як роблять МРТ коліна

 

Сканування проводиться наступним чином:

 • пацієнту необхідно залишити зовні металеві предмети перед тим, як зайти до зали з томографом;
 • у томограф поміщають досліджувану частину тіла (коліно);
 • протягом всієї діагностичної процедури лікар підтримує зв’язок з пацієнтом, запитує про самопочуття;
 • середня тривалість дослідження становить від п’ятнадцяти до тридцяти хвилин;
 • під час МРТ пацієнт не повинен рухатися;
 • після сканування фахівець вивчає отримане зображення, при необхідності призначає додаткові знімки;
 • пацієнту видається надруковане опис МРТ з серією зображень (записані на диск, флеш-карту) та висновок лікаря.

Наявність шуму, гудіння і ритмічного стуку під час діагностики нормально. Це можливо при роботі томографа, скануючого тканини колінного суглоба.

Що відчуває пацієнт під час дослідження

 

Людина не відчуває болю при дії радіохвиль і магнітного поля. Дискомфорт може бути пов’язаний з перебуванням пацієнта в нерухомому стані протягом деякого часу. При проведенні процедури з контрастними речовинами іноді виникають відчуття прохолоди, приливу крові.

Що може показати МРТ колінного суглоба

 

При аналізі отриманих даних можна зробити висновок про:

 • порушення цілісності зовнішнього та внутрішньосуглобового зв’язкового апарату, хрящової тканини;
 • повні або часткові розриви менісків;
 • дегенеративно-дистрофічних змінах (остеоартроз);
 • запальному процесі, наявності скупчення рідини в порожнині суглоба;
 • наявність пухлини в суглобі або навколосуглобових тканинах.

 

Як підготуватися

 

Магнітно-резонансна томографія не вимагає особливої підготовки. Проте напередодні дослідження не рекомендується вживати велику кількість рідини. Пацієнт повинен проходити процедуру без металевих предметів, прикрас та окулярів. Це необхідно для одержання більш чіткого знімка.

Для дослідження потрібно наявність:

 • паспорта;
 • бахіл;
 • рушники;
 • диска або флеш-карти (щоб зберегти отриманий результат).

Атлас МРТ колінного суглоба

 

В результаті сканування фахівець отримує зображення (різні зрізи) досліджуваної області. Сукупність всіх отриманих зображень коліна називається атласом колінного суглоба.

Вивчивши всі зрізи, лікар може зробити висновок про місце пошкодження, поширеності патологічного процесу, визначити тактику лікування пацієнта.

Як виглядає результат дослідження

 

По закінченню процедури пацієнту видається диск/флеш-карта, де записані всі отримані зображення. Результат може видаватися у вигляді серії знімків. Також додається опис та висновок спеціаліста.

 

МРТ при пошкодженні меніска колінного суглоба

 

Меніск являє анатомічну клиноподібну структуру, яка представлена двома фрагментами хряща. Він розташовується між стегнової і великогомілкової кісткою. Форма меніска нагадує букву С, функція полягає в пом’якшенні руху в коліні. Внаслідок швидкого повороту або згинання у людей літнього віку, при спортивних травмах можливе ушкодження менісків.

На зображеннях МРТ меніск представлений у вигляді чорної області трикутної форми. При наявності зміщення частини хряща в порожнину суглоба серія знімків допомагає встановити діагноз.

МРТ при пошкодженні зв’язок

 

У разі розриву передньої хрестоподібної зв’язки патологія добре виявляється при скануванні. При відсутності на знімках розривів лікар звертає увагу на непрямі ознаки (кісткові дефекти, скупчення крові).

Товщина задньої хрестоподібної зв’язки у два рази перевищує передню, тому випадки пошкодження зустрічаються набагато рідше (ознака — скупчення рідини в суглобі).

Розшифровка результатів онлайн безкоштовно

 

Променева діагностика є високотехнологічною і стрімко розвивається галуззю медицини, в якій регулярно розробляються нові методики та удосконалюються попередні.

Пацієнт має можливість отримати альтернативну думку щодо результатів МРТ. На деяких сайтах надається можливість безкоштовного розшифровки даних.

Однак пацієнти повинні враховувати, що укладення онлайн вони отримують без печатки лікаря. Тому воно не є офіційним документом.

Час процедури

 

Тривалість дослідження коливається від 15 до 30 хвилин. Час залежить від характеристик томографа.

Ціна

 

Ціновий діапазон може значно відрізнятися в різних медичних установах, становить від 1500 до 4500 гривень. Різниця залежить від кількості досліджуваних суглобів, типу апарату (відкритого або закритого типу, мало – або високопотужний), застосування контрастних препаратів. Перед записом на МРТ варто поцікавитися використовуваним устаткуванням, кваліфікацією фахівця.

Безкоштовно скористатися даними діагностичним методом можна в тому випадку, якщо таку можливість надає поліс медичної страховки. Цією інформацією володіє страхова компанія або лікуючий лікар.

МРТ колінного суглоба за полісом ОМС

 

Щоб пройти безкоштовне дослідження, необхідно наявність направлення лікаря поліклініки, до якої належить пацієнт за місцем проживання. Рекомендації фахівців комерційних лікувальних центрів не дають права на безкоштовне проходження томографії.

Призначає та обґрунтовує необхідність магнітно-резонансного сканування коліна хірург.

 

Пацієнт проходить обстеження в тому медичному закладі, куди йому видано направлення. Укладається договір про проведення діагностичної процедури за полісом.

Пацієнта записують в лист очікування на дослідження. Напередодні медичний персонал по телефону попереджає пацієнта, в який час і куди йому потрібно з’явитися.

Необхідні документи

 

Для проходження процедури за полісом необхідно наявність паспорта, направлення лікаря на МРТ для даної анатомічної області/органу з укладенням та печаткою. В обов’язковому порядку потрібно пред’явити поліс.

Що краще: МРТ або рентген колінного суглоба

 

Рентген-дослідження не втратило свою актуальність і широко застосовується для діагностики пошкоджень опорно-рухового апарату. Позитивними сторонами рентген-діагностики є:

 • доступність;
 • мала тривалість процедури;
 • хороша візуалізація дефектів кісткової тканини.

Мінусами дослідження залишаються променеве навантаження, неможливість застосування у вагітних. За допомогою рентгенографії можна побачити утворення маленьких розмірів, оцінити стан м’яких тканин суглоба.

Можливість проходження магнітно-резонансної томографії є далеко не у всіх медичних установах. Процедура не дає променевого навантаження, може використовуватися у дітей з народження. Метод высокоинформативен для діагностики патології зв’язкового апарату, менісків, капсули суглоба.

Лікар визначає показання і протипоказання для всіх видів діагностики. У разі пошкодження кісткової тканини достатньо буде рентгенологічного дослідження. Підозра на порушення цілісності м’яких тканин коліна є показанням для магнітно-резонансної томографії.

Чим відрізняється КТ від МРТ

 

Критерій КТ МРТ
Принцип дії Різна ступінь поглинання тканинами рентгенівського випромінювання Електромагнітний вплив, внаслідок чого атоми водню змінюють своє розташування, що фіксується датчиком
Променеве навантаження Висока Відсутній
Застосування в педіатрії При наявності суворих показань Дозволено
Застосування у вагітних При наявності суворих показань З другого триместру
Інформативність Висока Висока
Тривалість Одна-дві хвилини 15-30 хвилин
Що показує Переломи, вивихи, тріщини, кісткові відламки, ущільнення, остеофіти, величину щілини суглоба, кісткові пухлини, кров і випіт Патологію кісток, менісків, зв’язкового апарату, сухожиль, судин, запальні процеси м’яких тканин

Що краще: МРТ або МСКТ?

 

МСКТ (мультиспіральна комп’ютерна томографія) – високоінформативний діагностичний метод, принцип дії якого заснований на скануванні організму рентгенівськими променями. При цьому випромінювач спіралеподібно рухається навколо тіла пацієнта. При МСКТ вдається отримати серію зображень з більш тонкими зрізами. За допомогою методу спеціаліст має можливість побудувати тривимірну структуру досліджуваної області і зробити висновок про ступінь поширення патологічного процесу. Велику цінність МСКТ приносить в діагностиці мікротравм, новоутворень і метастазів.

 

Краща візуалізація кісткових структур досягається при проведенні МСКТ. Патологію хряща, м’язів і зв’язок краще досліджувати за допомогою МРТ.

Синовіома колінного суглоба

 

Синовіома являє собою злоякісну пухлина, яка розвивається при атиповій трансформації та проліферації синовиоцитов (клітини синовіальної оболонки суглоба). Вражає найчастіше суглоби нижніх кінцівок.

На МРТ синовіома зображується у вигляді округлого освіти з присутністю ділянок кальцинозу.

Направлення на дослідження видає онколог. Найбільш достовірним методом діагностики є біопсія.

МРТ колінного суглоба дитині

 

Магнітно-резонансна томографія при наявності показань може застосовуватися вже з перших днів життя дитини. Розроблені магнитосовместимые інкубатори для дітей грудного віку, у яких пацієнт не відчуває дискомфорт під час дослідження.

Якщо дитина гіперактивна, призначається дослідження під наркозом. Після закінчення сканування діти залишаються під спостереженням медичного персоналу, поки дію анестезуючих засобів не припиниться.

Батьків інформують, що на одязі і взутті дитини не повинні бути присутніми частинки металу.

Copyright © 2016-2019

To Top