Аналіз крові

Біохімічний аналіз крові

Біохімічне дослідження крові – це найбільш інформативний спосіб отримання клінічних даних про здоров’я людини в сучасній медицині. Біохімічний аналіз крові (БАК) здатний допомогти лікарю-диагносту навіть у тих випадках, коли інші види діагностики не дають повної клінічної картини. Розшифровка біохімічного аналізу крові — непроста і відповідальна справа, яку треба завжди довіряти фахівцям, при цьому важливо бути в курсі специфіки їх роботи, щоб адекватно оцінити інформацію про своє здоров’я.

Хімія і біохімія в медичних дослідженнях

На медичних форумах досить часто зустрічається питання: «Що таке біохімія і в чому її відмінність від хімії?». Деякі відповіді вражають багатством інтерпретації – невірним тлумаченням фактів, выдернутыми з контексту фрагментами знання, помилковими висновками. Наприклад, один з форумчан припустив, що хімія крові – це лікування онкологічних захворювань, а біохімія крові – процедура відновлення крові після лікування «хімією». Інший назвав біохімію «фінальним етапом розвитку хімії». Ознайомившись з цими уявленнями про хімії і біохімії, ми вирішили зробити короткий відступ, щоб пояснити різницю між цими двома дисциплінами та роль кожної з них у медицині.

Хімія

Хімія – древня наука, відома ще з часів Стародавнього Єгипту і Шумеру. На сучасному етапі вона тісно сплелась з фізикою і біологією. Зв’язок настільки органічна, що немає мови про окремому існуванні цих наук – є одне теоретичне підґрунтя з трьома концептуальними інтерпретаціями. Це стало можливим за наукового значення атомної теорії, згідно з якою вся матерія складається з елементарних частинок і їх з’єднань – електронів, протонів, нейтронів, атомів і молекул. Специфіка загальної хімії в медицині пов’язана з її концепцією будови людини:

Хімічний склад організму людини вагою 70 кг
№ п/п Хімічний елемент %
1. Вуглець 50
2. Кисень 20
3. Водень 10
4. Азот 8,5
5. Кальцій 4
6. Фосфор 2,53
7. Калій 1
8. Сірка 0,8
9. Натрій 0,44
10. Хлор 0,44
11. Магній 0,1
12. Залізо 0,011
13. Марганець 0,0015
14. Іод 0,000053

Біохімія

Біохімія – прикордонна область хімічного знання, чиє завдання – досліджувати життя. Біохімія виникла в результаті розвитку органічної хімії, злиття хімії та біології. Біохімічні дослідження спрямовані на вивчення біомолекул – унікального предмета, з’явився виключно завдяки розвитку біохімічної області знання.

Біомолекула – це основа життя, органічна хімічна сполука, що дає початок життя. Всього в біохімії виділяють 6 класів біомолекул – нуклеозиди і нуклеотиди (в межах одного класу), цукру (вуглеводи), ліпіди (жири), лігнін, амінокислоти, вітаміни. Біомолекула «лігнін» до людини не має ніякого відношення – це структурний компонент світу рослин. З амінокислот будуються білки. Всього у світі відомо понад 500 амінокислот, для людини важливі 20 і ще 2 мають минуще значення (можуть брати участь у внутрішньому біосинтезі білка). У самому спрощеному вигляді будову людини, з точки зору біохімії, буде виглядати наступним чином:

Біохімічний склад організму людини вагою 70 кг
Компоненти Маса, кг Вміст, %
Білки 12 17,0
Жири 10 13,8
Вуглеводи 1 1,5
Вода 43 61,6
Мінеральні речовини 4 6,1

Виникнувши в 1903 році, біохімія на сучасному етапі розвитку – це розгалужена наукова дисципліна зі своїми відгалуженнями – біохімія людини, біохімія рослин, біохімія тварин, нейробиохимия.

Хімія життя

У біохімії існує свій специфічний погляд на життя, істотно відрізняється не тільки від буденного уявлення, але і від філософських концепцій життя. Коротко життя в біохімії сприймається, як сукупність наступних відмітних особливостей:

 • Складність. Все, навіть самі прості, біомолекули мають більш складну будову, ніж неорганічні сполуки.
 • Спеціалізація. Чим складніше біомолекул, тим вже її спеціалізація. Існування дуже складних біохімічних сполук в людському організмі часто продиктовано єдиною функцією, яку вони повинні виконувати. Завдяки цій особливості, розшифровка БАК можлива по зміні значення одного параметра. Якщо уявити собі ситуацію, коли результати аналізів показують норму за всіма параметрами, крім одного, то діагноз буде визначено дуже чітко.
 • Витяг і перетворення енергії. Всі біомолекули – учасники складного процесу добування енергії з навколишнього середовища, перетворення її в більш прості форми для використання і зберігання. Енергія, що вивільняється під час біохімічних реакцій, настільки потужна і економічно вигідна, що процесами її освіти всерйоз займаються найбільші дослідницькі інститути світу.
 • Самовідтворення. Незважаючи на всю свою неймовірну складність, біомолекули здатні відтворювати себе з оточення органічних сполук.

Розшифровка розширених параметрів біохімічного аналізу крові за допомогою спеціальних онлайн-сервісів.

В інтернеті разом з питанням: «Як розшифрувати біохімічний аналіз?» часто зустрічається пропозицію: «Розшифровка результатів біохімічного аналізу крові онлайн». Вважаємо за потрібне застерегти користувачів всесвітньої мережі інтернет від використання подібних послуг навіть в інформативних цілях.

Розшифровка аналізів онлайн може нести в собі потенційну небезпеку – хто може дати гарантію, що за безликим сервісом не ховається профан від медицини або спритний шахрай? Своє здоров’я потрібно довіряти фахівцям, які працюють у сертифікованих установах. Подібні установи надають консультативні послуги і в режимі онлайн, але все одно треба бути обережним. Нерідко розшифровка онлайн надається «сайтами-близнюками» офіційних сервісів, в назві яких змінена одна літера або символ. Зроблено це настільки віртуозно і непомітно, що легко підкуповує неуважних користувачів.

Увага! Матеріал у цій статті надано в ознайомлювальних цілях і не може служити джерелом даних для самостійного діагнозу або лікування.

Таблиця норм біохімічного аналізу крові

Організм людини – своєрідний виробничий комплекс зі своїми «фабриками», «заводами» і «хімічними підприємствами». Все, що потрапляє в цей комплекс, який перетворюється і переробляється. В результаті роботи виробничого циклу виробляється енергія, будівельні матеріали і виникають відходи. Якщо вивчити кількісні значення цих параметрів, то можна зробити висновок про стан здоров’я пацієнта. Природно, це неможливо здійснити без наявності таблиці норм БАК.

Увага! Зазначені в таблиці параметри відносяться до загального, а не розгорненого БАК.

Показники біохімічного аналізу крові

Ознайомившись у загальних рисах з параметрами загального БАК, дізнаємося, що входить в список розгорнутих параметрів біохімічного аналізу крові.

Увага! Розгорнутий біохімічний аналіз крові буде представлений розшифровкою як основних, так і додаткових параметрів БАК.

Білки

У бланку БАК завжди вказується три параметра білків – загальний білок (сума всього білка в організмі), альбуміни (білок, що відповідає за транспортування до печінки токсичної речовини «непрямий білірубін») і глобуліни (активні агенти людського імунітету). Іноді глобуліни розписуються за типом (альфа-1, альфа-2, бета-1, бета-2, гамма), але це рідкість для звичайного БАК. Враховуючи, що глобуліни мають безпосереднє відношення до імунної системи, їх якісний і кількісний аналіз здійснюється в межах специфічного БАК, наприклад, імуноферментного методу. Можливі патології, пов’язані зі зниженням та перевищенням норми зазначених параметрів білка в біохімічному аналізі крові:

У розгорнутому БАК можна зустріти також такі параметри білка, як:

 • Міоглобін – норма 19-92 мкг/л (чол.), 12-76 мкг/л (жін.). Показник здоров’я серця.
 • Трансферрин – норма 2,0 – 4,0 г/л (у вагітних показник вище, у людей похилого віку –нижче). Показник здоров’я печінки.
 • Феритин – норма 20-250 мкг/л (чол.), 10-120 мкг/л (жін.). Низький рівень може вказувати на залізодефіцитну анемію. Високий – на інфекцію, злоякісне утворення.
 • Церулоплазмин – норма 150,0-600,0 мг/л. Важливий маркер у визначенні хвороби Коновалова-Вільсона.
 • С-реактивний білок – норма до 0,5 мг/л. Наявність цього типу білка в крові вище вказаних значень буде свідченням сепсису.
 • Ревматоїдний фактор – норма до 10 Од/мл Специфічний вид імуноглобулінів, що вказує на розвиток аутоімунних захворювань.

Вуглеводи

Розшифрувати біохімічний аналіз крові на вуглеводи простіше інших параметрів. У звичайному БАК вуглеводи зазначаються одним параметром – «глюкоза» (цукор). Високий рівень глюкози в крові (гіперглікемія) може бути свідченням розвитку діабету. У розширеному БАК до нього може додасться такий параметр, як «фруктозамин» – в клінічній медицині значення цього параметру використовуються в якості альтернативного до глюкози критерію. З допомогою фруктозамина можна зрозуміти, на якій стадії розвитку знаходиться цукровий діабет, одужує пацієнт чи ні. Норма фруктозамина для здорової людини дорівнює 280 ммоль/л, для діабетика у стадії одужання – 280-320 ммоль/л.

Ферменти

Звичайний аналіз крові на біохімію завжди буде містити інформацію про таких ферментів як:

 • Аланінамінотрансфераза (АлТ) – печінковий маркер №1 в клінічній медицині.
 • Аспартатамінотрансфераза (АсТ) – показник здоров’я серця.
 • α-амілаза – за кількістю цього ферменту можна оцінити стану здоров’я підшлункової залози.
 • Креатинкінази (КК) – показник наявності серцевих патологій і патологій м’язової тканини.
 • Гамма-глютамилтранспептидаза (ГГТП) – показник здоров’я печінки.
 • Лужна фосфатаза – рівень змісту цього ферменту в крові дасть інформацію про стан здоров’я печінки і жовчовивідних шляхів.

У розширеному БАК можуть бути зазначені ще такі ферменти, як:

 • Лактатдегідрогеназа (ЛДГ) – показник розвитку наступних патологій: анемії різного типу, гепатитів, інфаркту міокарда. Норма – 120-240 Од/л У дітей показник ЛДГ вище, ніж у дорослих.
 • Ліпаза – уточнюючий маркер до «α-амілази», служить показником здоров’я підшлункової залози. Норма – 0-417 Од/л.
 • Кисла фосфатаза (КФ) – маркер захворювань передміхурової залози у чоловіків. З цього маркеру можливе визначення батьківства дитини. Норма – 0-5,5 Од/л (чол., діти), 0-6,5 Од/л (жін.).
 • Холінестераза – активність цього ферменту варіюється при тяжких ураженнях печінки, серця, легенів. Нормальні показники – 5800-14600 Од/л (чол.), 5860-11800 Од/л (жін.).

Ліпіди

Під ліпідами розуміється велика група жирів і жироподібних речовин. На бланку результатів БАК ліпіди представлені такими параметрами: тригліцериди, загальний холестерин, ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ), ліпопротеїдів низької щільності (ЛПВЩ), ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ). Перші два параметри характерні для узагальненого БАК, інші зазначаються у розширеному БАК.

Тригліцериди – надмірний рівень тригліцеридів в людському організмі буде свідченням порушення ліпідного обміну. Низький рівень тригліцеридів може бути пов’язаний з такими патологіями, як гіперфункція щитовидної і паращитовидної залоз, захворювання легень різної етіології. Недолік тригліцеридів говорить про поганому харчуванні пацієнта і нестачі жирів в раціоні.

Холестерин загальний – сума всього холестерину в організмі людини. Холестерин буває хорошим і поганим. Перевищення норми пов’язано з порушенням ліпідного обміну. Високий холестерин часто супроводжує серцево-судинні захворювання.

Ліпопротеїди – білкові молекули, відповідальні за доставку жирів в тканини людського організму. Найважливіший з ліпопротеїдів для лікаря-діагноста – це ЛПВЩ, що відповідає за виведення з організму ” поганого холестерину, його відсутність або низький рівень буде свідченням серйозного порушення ліпідного обміну.

Пігменти

У всіх видах БАК – загальному і розширеному – вказують такий параметр, як «загальний білірубін», крім нього існують ще прямий (зв’язаний) і непрямий (незв’язаний білірубін – ПБ і НБ.

 • Загальний білірубін – сума всього білірубіну в організмі.
 • НБ – токсична речовина, здатне порушити ліпідний обмін, маркер захворювань печінки.
 • ПБ – знешкоджений печінкою непрямий білірубін. Уточнюючий маркер до параметру НБ.

Шлаки

Азотисті сполуки представлені в БАК двома параметрами:

 • сечовина – за цим показником оцінюється працездатність нирок;
 • креатинін – маркер, який використовується для оцінки стану багатьох органів і систем.

Мікроелементи і вітаміни

Вітаміни і мікроелементи зазвичай не вказуються в результатах загального біохімічного аналізу крові взагалі, але, якщо є запит лікаря діагноста, розширений БАК здатний показати такі параметри даної категорії.

Вітаміни — норми змісту, функція, патології викликані їх недоліком:

Спектр мікроелементів, які можна визначити з допомогою БАК:

Процедурні особливості біохімічного дослідження крові

Знання процедурних особливостей БАК – не так важливо, як може здатися на перший погляд. Своєчасно здійснений аналіз без повторних процедур – це зекономлений час. Час у питаннях збереження здоров’я буває дорожче будь-яких грошей, а тому настійно рекомендуємо всім уважно ознайомитися з цим матеріалом.

Як правильно підготуватися до БАК?

На форумі написано: “Був у лікаря, призначив біохімічний аналіз крові, дав рекомендації: “Не курити, не пити, не їсти солодкого, не є тваринних жирів за 24 години до аналізу, бути вранці натщесерце, зарядку не робити” – це жарт така або зарядку насправді робити не можна?”. Приємно, що у пацієнта не виникло питань до іншим вимогам, але в клінічній практиці проблема ігнорування пацієнтами предпроцедурных рекомендацій має хронічний характер. Мало хто усвідомлює, яку важливість несуть природні показники біохімічного аналізу крові для встановлення правильного діагнозу. Тому, погоджуючись з рекомендаціями лікаря-діагноста, коротко пояснимо, чому саме такі дані поради, а не якісь інші.

У дослідницькій практиці існує таке поняття, як «лабораторні умови» –необхідні умови, за яких об’єкт вивчення знаходиться в нормальному середовищі і на нього не впливають ніякі сторонні чинники. Для того, щоб розпалити багаття, потрібні сухі дрова – це лабораторний фактор, якщо дрова будуть мокрі від дощу – це вже порушення лабораторних умов. Точно також і з визначенням біохімічних показників крові – є фактори, які суттєво впливають на результати обстеження:
 • Куріння впливає на структуру білка і білкових фракцій, порушує нормальний рівень деяких ферментів.
 • Алкоголь і надмірне вживання солодкого – змінює рівень вуглеводів в крові.
 • Тваринні жири підвищують рівень холестерину.
 • Фізичне навантаження – впливає на весь організм, тимчасово змінюючи всі біохімічні параметри. Тривалість ефекту «змінених параметрів буде залежати від ступеня навантаження на організм. З цієї ж причини пацієнтам напередодні аналізу рекомендують утриматися від вживання стимуляторів, наприклад, міцного чаю і кави. Стрес і психічне потрясіння також здатні викликати фізичне перенапруження організму.
 • Менструація – змінює якість крові, біохімічний аналіз дає хибні результати.

Увага! Організм вагітних і дітей має свої біохімічні особливості. Для них розроблена своя специфіка лабораторних досліджень – біохімічний скринінг.

Біохімічний скринінг у вагітних

Що це за аналіз – біохімічний скринінг? Якщо судити з реакції учасників медичного інтернет-форуму, то багато людей вважають біохімічний скринінг аналізом, який не має нічого спільного з звичайним БАК. Насправді це не так. Біохімічний скринінг – той же БАК. Звичайно, є нюанси – це словосполучення в медичній практиці прийнято використовувати під час диспансеризації пацієнта або групи пацієнтів. Вагітних не піддають цій процедурі лише в рідкісних випадках, а тому БАК жінок в положенні називають біохімічним скринінгом.

Цей вид обстеження має свої якісні відмінності. Вони обумовлені тим, що організм жінки під час гестації сильно відрізняється від його звичайного стану – її організм відчуває сильні навантаження через біохімічної перебудови і розвитку плоду. Знадобилися роки спеціальних досліджень, щоб зафіксувати норми біохімічного аналізу для вагітних, зробити біохімію крові ефективним методом аналізу стану здоров’я жінки, яка чекає дитину.

Місце біохімічного аналізу крові у клінічних медичних дослідженнях

Успіх лікування в сучасній медицині багато в чому залежить від правильно встановленого діагнозу. Лікуючий лікар постійно відстежує стан здоров’я пацієнта за допомогою різноманітних методів огляду – пальпація, прослуховування, рентгеноскопія, ультразвукова діагностика, лабораторні аналізи.

Треба сказати, що БАК – це аналіз, який призначають не у всіх випадках. Безумовних показників до його призначення не так вже багато – вагітність, підозра на онкологію, підозра на спадкову патологію. У звичайній клінічній практиці призначається загальний аналіз крові, аналіз сечі, аналіз калу і вже потім, виходячи з отриманих результатів, призначається загальний аналіз біохімії крові. Біохімія крові в розгорнутому вигляді – це наступний етап клінічних досліджень, призначається, коли попередній етап обстеження пацієнта виявив аномалію, що вимагає додаткової уваги. У певних випадках використовуються вузькоспеціалізовані види БАК – коагулограма, імуноферментний метод, ліпідограма.

На медичних форумах можна зустріти питання: «В чому полягає різниця між загальним та біохімічним аналізом крові?». Різниця дуже суттєва. Загальний (клінічний) аналіз крові вивчає формений її склад (лейкоцити, еозинофіли, базофіли, нейтрофіли, еритроцити), а біохімічний – органічні процеси, що відбуваються в живих тканинах організму, біохімічний склад (білки, вуглеводи, ферменти, шлаки, ліпіди, пігменти).

Copyright © 2016-2019

To Top