Аналіз сечі

Бак посів сечі

Бактеріологічний посів (бакпосів) сечі – це мікробіологічне дослідження, що дозволяє виявити наявність мікроорганізмів, провести їх ідентифікацію та визначити концентрацію. Для пацієнта методика є простою і абсолютно безболісною, а для лікаря – найбільш інформативною з усіх існуючих на сьогоднішній момент.

Зміст статті:

В процесі проведення дослідження виконується не тільки высевание біоматеріалу на живильне середовище, але і визначення чутливості вирослих колоній бактерій на антибіотики. Завдяки цьому лікар призначить конкретний препарат найбільш ефективний при певному виді збудника, що забезпечить швидке одужання і менша кількість негативних побічних реакцій.

Діагностична цінність дослідження

Інфекційні захворювання сечовидільної системи займають більшу нішу серед усіх патологій, що вражають людський організм. Запальні процеси даної сфери викликаються різними хвороботворними мікроорганізмами, такими як бактерії, гриби та найпростіші.

Довідка! У здорової людини органи сечовивідної системи стерильні, тобто не містять жодної бактеріальної флори. Виняток становить лише дистальний відділ уретри (сечовипускального каналу), в якому мешкають бактерії шкірних покривів промежини, або мікроорганізми з піхви або кишечнику, що найбільш характерно для жінок.

Найбільш частою причиною розвитку ІМП (інфекції сечовивідних шляхів) стають бактерії, які можуть відноситися як до патогенної флори, так і до умовно-патогенної, тобто в нормі, не представляє загрози для організму. Запальні процеси інфекційного характеру при переході в хронічну форму дуже часто супроводжуються ускладненнями, і мають рецидивуючий перебіг.

При зараженні, як правило, уражається уретральний канал і сечовий міхур, а потім інфекція поширюється на верхні відділи – сечоводи і нирки. На початку захворювання симптоматика найчастіше яскраво виражена, але при відсутності належної терапії поступово стихає, і патологія переходить у хронічний перебіг.

Така форма іноді може бути абсолютно є безсимптомною, що в медицині називається бактеріурія (наявність бактерій у сечі) без клінічних появ. Хоча при значному запальному процесі з утворенням гною і появою його в сечі (піурія) патологічні ознаки все ж таки присутні.

Основними цілями проведення аналізу сечі на посів мікрофлори є пошук патогенних бактерій, які спричинили захворювання, і визначення їх кількісного складу, тобто ступеня бактеріурії. У нормі сеча містить мікроорганізми Streptococcus faecalis, Staphylococcus epidermidis, а також сімейства Enterobacteriaceae, Bacteroides, Corynebacterium, Lactobacillus та інші різновиди.

Концентрація (кількість бактерій в одиниці об’єму зразка) при посіві сечі обчислюється у колонієутворюючих одиницях (КУО). Англійською мовою абревіатура звучить, як colony-forming unit – CFU, і означає одну життєздатну клітини або групи клітин, з якої утворюється видима колонія бактерій.

Збудниками ІМП найчастіше стають умовно-патогенні мікроорганізми, такі як Escherichia coil, S. faecalis, Proteus mirabilis, Citrobacter, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Serratia. Трохи рідше – Staphylococcus aures, Streptococcus pyogenes, S. epidermidis, Staphylococcus saprophyticus, Mycoplasma. Представники сімейства Мyxоbacteriaceae і роду Salmonella іноді також можуть бути причиною розвитку патології сечовивідних органів.

При тривалій антибіотикотерапії, оперативних або діагностичних втручаннях ІМП обумовлено збільшенням кількості Corynebacterium urealyticum. На тлі надмірного зростання чисельності Candida albicans при декомпенсованому цукровому діабеті нерідко розвиваються уретрити та цистити. Розвитку інфекції сприяють неврологічні та структурні порушення, які перешкоджають нормальному відтоку урини, а також системні хвороби (неоплазії, цукровий діабет).

Колонії мікроорганізмів, які виросли на поживних середовищах

У осіб похилого віку, дітей, пацієнтів з вадами розвитку або ослабленим імунітетом ІМП протікають безсимптомно або з неспецифічними ознаками (розлади функції травлення, підвищення температури, зниження ваги). Це суттєво утруднює діагностику при первинному відвідуванні лікаря.

У процесі дослідницької роботи було встановлено, пороговим показником для грамнегативних бактерій є 105 КУО/мл, для Staphylococcus spp. 104 КУО/мл, Candida albicans не більше ніж 104 КУО/мл Основною метою при розшифровці матеріалів дослідження є підтвердження етіологічної значущості умовно-патогенних бактерій.

Показання до діагностики

Бакпосів сечі – широко поширений лабораторний метод, який завдяки своїй специфічності і високої чутливості надає лікареві достатньо інформації для постановки діагнозу. Одним з основних переваг дослідження є можливість отримати максимально точну і розгорнуту картину стану мікрофлори сечовидільної системи.

Такий аналіз обов’язково здається при вагітності не менше двох разів у плановому порядку, як правило, на початку і наприкінці періоду виношування. При патологічних проявах, які свідчать про зміну бактеріального складу, сечу на бакпосів здають стільки разів, скільки лікар вважатиме за потрібне. Це може бути як у діагностичних цілях, так і при контролі терапії, а також після проходження лікування.

Важливо! Під час виношування плоду не можна ігнорувати призначення лікаря, і відмовлятися від чергового дослідження сечі, так як найчастіше ускладнення розвиваються дуже швидко. У свою чергу, вони можуть призвести до ниркової недостатності у вагітних і навіть до передчасних пологів.

Слід зазначити, що, як і інші діагностичні методики, аналіз сечі на бакпосів також має певні недоліки, які є по більшій мірі технічними. Основними з них вважаються тривалість виконання і високі вимоги до збирання біоматеріалу. Але при цьому дослідження дає можливість отримати дані, які нереально зібрати при інших видах діагностики.

Тому бакпосів сечі проводиться в таких ситуаціях як:

 • інфекції сечовидільної системи;
 • уточнення діагнозу при атиповою симптоматикою;
 • рецидивуючий перебіг патології;
 • контроль проведеної терапії;
 • цукровий діабет;
 • імунодефіцит;
 • вагітність;
 • підозра на стійку (резистентну) до антибіотиків флору.

І також показаннями для бактеріологічного дослідження є наступні скарги пацієнта або наявна симптоматика, що включає незначне, але тривале підвищення температури тіла, тупі болі ниючого або тягнучого характеру внизу живота або попереку, свербіж, печіння і дискомфорт при сечовипусканні, а також після нього, часті позиви до сечовипускання, нерідко помилкові або з малим виділенням урини.

Особливо такі прояви небезпечні при вагітності, і відкладати це обстеження і інші не можна ні в якому разі. Іноді можна спостерігати відсутність відхилень в загальному аналізі сечі, але при цьому бакпосів покаже приховані або хронічні форми ІМП. Тому, якщо лікар рекомендує пройти комплексну діагностику, слід прислухатися до його поради.

Підготовка до збору біоматеріалу

Як і при більшості лабораторних аналізів, пов’язаних з вивченням певного біоматеріалу, при бакпосева найважливіше – правильно зібрати зразок сечі. Для цього необхідно виконати кілька нескладних рекомендацій, які забезпечать чистоту і точність результатів дослідження.

Основні правила підготовки наступні:

 • за кілька днів, перед тим як здавати аналіз слід відмовитися від прийому напоїв з вмістом алкоголю;
 • за 4-5 діб до дослідження дотримуватися дієтичного харчування, тобто обмежити вживання гострої, жирної, пряної їжі, а також копченостей і маринадів;
 • за 2-3 днів до збору зразка потрібно виключити цитрусові, шоколад і фарбувальні продукти;
 • збирають сечу на бакпосів не слід перед маніпуляцією приймати в їжу екзотичні страви, до цього не вживалися;
 • звести до мінімуму фізична та психоемоційна перевтома, постаратися не хвилюватися і уникати стресових ситуацій;
 • за 2 доби до збору біоматеріалу слід виключити статеві контакти.

Крім усього перерахованого вище, необхідно знати, що за добу, перед тим як збирати зразок урини, не можна користуватися ректальними мазями або спреями для лікування геморою. Це пов’язано з імовірністю потрапляння компонентів лікарського препарату в біоматеріал, що може призвести до отримання недостовірних даних, і як результат, до повторного проведення аналізу.

І також щоб правильно здати сечу на аналіз необхідно за 3 доби припинити прийом усіх ліків, крім полівітамінних комплексів, попередньо узгодивши це з лікарем. Для найбільшої чистоти дослідження рекомендується протягом 24 годин до забору біоматеріалу випити 1,5–2 літра чистої води. Інші напої, такі як чай, компоти або соки не вважаються заміною їх взагалі в цей день краще виключити.

Як робити забір біоматеріалу?

Бактеріологічне дослідження, як правило, виконується перед призначенням антибіотиків, що дозволяє підібрати найбільш відповідний препарат. Для збору сечі пацієнту необхідно придбати в аптеці спеціальний контейнер або підготувати ємність в домашніх умовах.

Перший варіант кращий, так як стерильний контейнер, і при проведенні аналізу не буде жодних неточностей, пов’язаних з попаданням бактерій із-за неякісної обробки. Безпосередньо перед забором сечі, пацієнт повинен виконати туалет зовнішніх статевих органів, не використовуючи при цьому спеціальні засоби для інтимної гігієни.

Для миття рекомендується взяти дитяче мило (антибактеріальне заборонено), а потім насухо витерти органи чистим рушником. Жінкам треба простежити, щоб статеві губи не стосувалися контейнера під час збору зразка, так як можуть потрапити бактерії з шкірних покривів або слизових оболонок, а піхву закрити тампоном. Для аналізу підходить середня порція сечі, яку пацієнт збере після 2-3 годинної затримки сечовипускання.

Зразок необхідно доставити в лабораторію як можна раніше, тобто не пізніше 1-2 годин. Якщо немає можливості відразу відвезти, то контейнер ставиться в холодильник (температура не вище +4–8º) і зберігається там не більше 6 годин. При здачі біоматеріалу в лабораторію пацієнт може відразу уточнити у медперсоналу (якщо він не зробив цього раніше), скільки робиться аналіз, і коли приходити за відповідями.

Процес проведення аналізу

Доставлений біоматеріал поміщається в сприятливу для росту і розвитку мікроорганізмів живильне середовище. Найбільш часто використовуваними середовищами є цукровий бульйон або агар, які знаходяться в приміщенні з певної, необхідної для вирощування бактерій температурою. Зразок залишають на 5-7 днів, щоб мікроорганізми, у разі їх наявності, встигли вирости в добре помітні під мікроскопом колонії.

Якщо після закінчення зазначеного строку зростання бактерій не виявляється, то результат такого бакпосіву вважається негативним. В іншому випадку при наявності розрослися мікроорганізмів – оцінюється як позитивний. У другій ситуації додатково проводиться антибіотикограма, яка показує чутливість до антибіотиків у виявлених патогенних бактерій або грибків. Таке дослідження дає можливість грамотно підібрати препарат без проб і помилок.

Інтерпретація результатів

Розшифровка бакпосіву сечі включає в себе опис цілого комплексу тестів, до яких належать вид виявлених патогенів, ступінь бактеріурії, рецидиви в процесі захворювання, наявність асоціації мікроорганізмів або монокультури. Ступінь бактеріурії надає можливість диференціювати ІМП від контамінації (забруднення) сечі нормальною мікрофлорою.

Для цього існують загальноприйняті критерії ступенів бактеріурії:

 • менше 103 бактерій в 1 мл зразка вказує на відсутність ІМП, і найчастіше спостерігається при контамінації сечі;
 • не перевищує 104 бактерій вважається сумнівним результатом, і потрібно повторення аналізу;
 • дорівнює або вище 105 бактерій свідчить про наявність запалення в сечовидільній системі.

Зміна концентрації мікроорганізмів в процесі захворювання застосовується для оцінки проведеної терапії – зменшення говорить про сприятливому перебігу хвороби та ефективності призначених ліків.

Довідка! Слід знати, що при порушенні пасажу сечі і її низькій питомій вазі, а також рН менше 5 (у пацієнтів при антибіотикотерапії) низькі показники бактеріурії можуть відзначатися і при наявності захворювання. Тому додатково вивчаються види патогенних мікроорганізмів.

При інтерпретації також враховується наявність одного і того ж виду збудників, так як повторне виявлення культури ідентичного виду і типу, говорить про присутність ІМП. Обов’язково береться до уваги наявність монокультури або асоціацій патогенів. Перша свідчить про розвиток гострої форми і супроводжується високим ступенем бактеріурії.

Тоді як друга найчастіше діагностується при хронічному перебігу і поєднується з низькою бактеріурією. При остаточному аналізі бактеріологічного посіву обов’язково враховуються всі наявні матеріали інших досліджень та клінічні прояви – тільки тоді картина стану пацієнта буде максимально ясною.

Пацієнтам. Бакпосів сечі – простий, безболісний діагностичний метод, який дозволить швидко позбутися від захворювання органів сечовидільної системи, і запобігти можливі ускладнення. Крім того, проведена антибіотикограма дозволяє лікарю відразу призначити адекватне лікування, не витрачаючи час на підбір препаратів і максимально захищаючи нормальну флору організму від побічних ефектів.

Copyright © 2016-2019

To Top